Esrar Motivasyonu Azaltır mı?

Bu içeriği yararlı bulduysanız paylaşınShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestPrint this page

Esrarın madde etkisindeyken coşkulu bir hal, sersemlik, rahatlama ve duyusal deneyimlerde abartıya neden olduğu bilinmekle beraber; motivasyonu azalttığına dair de rivayetler vardır.

Peki gerçekten esrar, bizi belirli bir hedefe doğru harekete geçirmesiyle hayatımızda büyük önem taşıyan motivasyonu azaltır mı?

Bedenimizde sinir hücreleri arasında haberleşmeyi sağlayan sinir uçları yani reseptörler bulunmaktadır. Esrar, kannabinoid reseptörlerine etki edebilen bir maddedir.

Vücudumuzda bulunan kannabinoid-1 reseptörünün çoğunlukta olduğu bölgelerden biri ise beynin ödül-işleme yani haz almadan sorumlu olan bölgesidir. Ve araştırmalar; kannabinoid-1 reseptörünün azalmasıyla esrar bağımlılığı arasında ilişki olduğunu ortaya koymuştur.

Beyinde ödül-işlemede gereken bu reseptörlerin azalması, motivasyonun da azalmasına neden olabilir mi?

Bu soruya cevap arayan araştırma esrar kullanıcıları ile gerçekleştiriliyor. Bir gruba esrar buharı, diğer bir gruba plasebo yani sadece buhar veriliyor ve iki seçenek sunuluyor. Seçeneklerden biri 7 sn.de 30 kere space tuşuna basmak ve 2 TL kazanmak, diğeri 21 sn.de 100 kere basıp 8 TL kazanmak.

Araştırmanın sonuçları gösteriyor ki esrar buharı verilenler daha uğraşlı görevi seçmeye yatkın değiller; Sonunda daha yüksek kazanç olsa bile!

Bir diğer çalışma ise esrar bağımlısı ve diğer madde bağımlısı grup ile gerçekleştiriliyor. Her iki gruba da 12 saat temiz kaldıktan sonra bir önceki çalışmadaki alternatif görevler sunuluyor.

Bulgular gösteriyor ki esrar bağımlıları da diğer katılımcılar kadar motive. Bu sonuç ise esrar kullanıcıların madde etkisindeyken motivasyonlarının düşük olduğunu gösteriyor.

Uz. Psk. Olcay Tuna, Moodist Bağımlılık Merkezi

Kaynak

Ellis, M. (2016, September 2). “Reefer Slackness: Does marijuana reduce motivation? ” Medical News Today. Acute and chronic effects of cannabinoids on effort-related decision-making and reward learning: an evaluation of the cannabis ‘amotivational’ hypotheses, Lawn, W., Freeman, T.P., Pope, R.A. et al. Psychopharmacology (2016)