Gençlerde İnternet Kullanımına Getirilen Kurallar İçin Temel İlkeler

Bu içeriği yararlı bulduysanız paylaşınShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestPrint this page

  • Tutarlılık şarttır. Kendi koyduğunuz kurallara bir uymak bir uymamak tüm sistemi bozar. Bazen gereksiz bile olsa koyduğunuz kurala siz de o da uymalıdır. Çünkü kural kuraldır; bağımlılığı kuralsızlık besler.
  • Tüm kurallar ve sözleşmeler belli bir zamanla sınırlı olmalıdır. Bir yıllık kurallar çalışmaz çünkü şartlar değişir ve yeni kurallar gerekir. Belki bir iki aylık kurallar daha uygun olur.
  • Ebeveyn gence gerekli zamanı ayırmalıdır. Yorulmadan ve tükenmeden onunla ilgilenmelidir. Ama bu ilgi meyve tabağı götürmek değil, kuralların uygulanması için olmalıdır.
  • Bir kuralı delecekleri zaman gençler çok ısrarlı davranabilirler. O zamanlarda bozuk plak taktiği uygulanabilir. Yani fazla açıklama getirmeden aynı şeyler tekrarlanmalıdır.

Örneğin:
“Ama ders notlarım iyi geldi. Bu hafta sınır olmasın, istediğim kadar oynayayım…”
“Kuralımız haftada 16 saat.”
“Bu haftalık bozalım.”
“Haftada 16 saat diye anlaşmıştık.”
“Gelecek hafta daha az oynasam?”
“16 saat demiştik…”

  • Bir konuda uyaracaksınız “sandviç tekniği”ni kullanın. Önce iyi bir şey, sonra söyleyeceğiniz şey, sonra yine iyi bir şey.

Örneğin:
“Anlaşmamıza genel olarak uyduğuna çok seviniyorum. Son zamanlarda kuralları biraz delmeye başladın ama, yine de gösterdiğin çaba için teşekkür ederim.”

Kurallara uymak ve uydurmak gereklidir. Ancak bu uyumu belli bir denge içinde sağlamak gerekir; Sadi-i Şirazi’nin dediği gibi: “Zamansız yumuşaklık, heybeti giderir. Ne kendinden bıktırırcasına sert ol, ne de onu bunu başına çıkarırcasına yumuşak.”

Daha fazlası için bir uzmandan destek alın

Moodist Bağımlılık Merkezi